Wypalenie w pracy

1. Przeciążenie pracą
Brak odpoczynku w weekend -ze względu na termin, lub zbytnie przywiązanie do swojej pracy? To szybka droga do wypalenia. Im dłużej pracujesz bez odpoczynku, tym szybciej tracisz motywację i nie jest ważne jak bardzo lubisz swoją pracę.

Wyczerpanie psychiczne dla freelancerów objawia się ospałością i długotrwałym zmęczeniem, frustracją, a także szybkim wpadaniem w złość i irytację. Nikt nie jest w takim stanie efektywnie pracować i tworzyć! Dlatego właśnie potrzebny jest odpoczynek.

2. Zwlekanie
„Termin zostanie przeniesiony na następny tydzień, więcej czasu, na zwlekania!” Im bliżej terminu, tym większe poczucie bezproduktywności. Poczucie bezproduktywności może wywołać dwie reakcje:
– pierwsza to taka ze weźmiesz się nareszcie do roboty
– druga nie weźmiesz się do roboty bo się dobijesz.

3. Nuda
To zdarza się wszystkim, a szczególnie osobom pracującym w domu. Większość freelancerów nudzi się kilka razy w tygodniu, nawet w samym środku pracy! To jest normalne, nawet największy introwertyk będzie się nudził podczas samotnej długotrwałej pracy.

4. Nieszczęście
Jesteś dobry w tym co robisz ale już cie to nie bawi. Tak nie powinno być. Większość freelancerów kocha to co robi, i tak powinno być. Ale są chwile, kiedy nie ważne jak wielki masz zapał do pracy, klienci łatwo zepsują twój dzień. Sposób? Nie jesteś sam w walce z klientami, wystarczy przelać to wszystko na forum, bloga itp. Śmiej się z tego razem ze znajomymi.

5. Nierealistyczne Cele
Cele do osiągnięcia, zarówno krótko jak i długoterminowe to dobry dobry sposób, aby zmotywować się w pracy. Nie powinny być one zbyt wydumane typu – zostanę milionerem w wieku 23 lat. Owszem możesz wygrać w Lotto ale szansa na to jest taka sama gdy kupisz los na loterii i gdy tego losu nie kupisz. Zbyt optymistyczne cele mogą nie działać tak dobrze jak małe kroczki.

Porady od Brawo

Spróbuj unikać uczucia rozpaczy, w niedzielne wieczory, wiedząc, że następnego dnia jest kolejny dzień pracy.

Kiedy ostatni raz byłaś/eś w parku? Będąc niewolnikiem pracy raczej dawno. Wyjdź na zewnątrz i poczuj słońce, świeże powietrze, przywitaj się z sąsiadami, kupić lody (LOL). Spróbuj prowadzić bardziej orzywione zycie towarzyskie, ucieczka z pracy od czasu do czasu!

Zrób mapkę rzeczy do zrobienia. Wyjaśnij sobie co należy zrobić, aby dostać się z punktu A do punktu Z, opcjonalnie usuwając rozrywki i rzeczy, które nie są niezbędne do pracy.

Rozmawiaj z ludźmi. Ludzie lubią dzielić się swoimi uczuciami z innymi ludźmi. Im więcej mówienia o złych uczuciach (i dobrych też) tym lepiej dla Ciebie. Ludzie mogą pomóc. Może to zabrzmi dziwnie, ale spróbujzacząc od motywowania siebie, to też działa.

Idź do spa, na masaż, kup sobie zwierzaka, zafunduj sobie ulubione potrawy, idź do kina. Nikt nie jest za stary, żeby to zrobić. Najbardziej pracowitym ludziom tak naprawdę nie chce pracować, żyje się po to żeby cieszyć się życiem!

zdjęcie pochodzi z flickr.com