Jak szukać pracy jako freelancer?

Jeśli szukasz nowej pracy właśnie jako freelancer, to najpierw musisz znaleźć firmę, która zatrudni Cię na takie warunki. Jeżeli nikt Cię nie poleci, możesz skorzystać z innych rozwiązań. Uważam, że freelancing jest dobrym rozwiązaniem dla wielu osób (w tym dla mnie!) i warto go rozważyć podczas poszukiwania pracy.

Co zrobić jak nie ma nikogo, kto mógłby polecić Ci dobrą firmę?

  • Zacznij od swojego przeszłego doświadczenia. Przejrzyj swoje portfolio, a następnie spójrz na strony internetowe, dla których pracowałeś. To pomoże, ponieważ przypomni ci o wszystkich ludziach, którzy są częścią tego projektu i którzy mogliby być w stanie zatrudnić cię ponownie.
  • Szukanie połączeń. Pomyśl o wszystkich, którzy pracowali z lub w pobliżu jednej z firm wymienionych w twoim portfolio, a także o ich kolegach, którzy mogą nie być na LinkedIn, ale mogą znać kogoś, kto znałby kogoś… i tak dalej!
  • Zapytaj przyjaciół i rodzinę o referencje (i upewnij się, że je dostarczają!). Jeśli sami nie mają żadnych interesujących kontaktów, zawsze mogą odwołać się także do własnych sieci!
  • Wykorzystaj kanały mediów społecznościowych, takich jak Facebook lub Twitter, aby znaleźć profesjonalistów w ramach określonych branż, którzy mogą być w stanie pomóc z rekomendacjami też.”

Jak znaleźć pracę w branży, o której mówi się, że nie ma dla Ciebie pracy?

Istnieje kilka różnych sposobów, które można przejść o znalezienie pracy jako freelancer. Jeśli szukasz czegoś bardziej tradycyjnego i łatwego, istnieją strony takie jak Freelancer i UpWork, które pozwalają klientom na zamieszczanie ofert pracy i freelancerów do licytacji na nich. Te strony pomogą ci zacząć, ale minusem jest to, że często płacą mniej niż inne strony (zwłaszcza jeśli klient jest nowy) i biorą swoją dolę z twoich zarobków.

Innym miejscem do sprawdzenia ofert pracy w Twojej branży może być Guru lub Craigslist; obie te strony mają wiele możliwości dostępnych, jeśli chodzi o pisanie na zlecenie. Możesz również zajrzeć do Elance lub CraigsList, jeśli okaże się, że potrzebujesz bardziej elastycznych godzin niż większość platform online pozwalają- w ten sposób, jeśli ktoś potrzebuje czegoś zrobić w 2AM, ale jest skłonny tylko po 9AM w normalnych godzinach pracy, to nie ma powodu, dlaczego nie powinien być w stanie zatrudnić kogoś, kto mieszka w pobliżu nich tak długo, jak zgadzają się na warunkach wcześniej!