Rodzaje pracy zdalnej – jak można pracować zdalnie?

Istnieje wiele sposobów na pracę zdalną:

  • Freelancing. Freelancerzy to niezależni pracownicy, którzy pracują dla wielu klientów jednocześnie i zazwyczaj nie mają biura.
  • Telecommuting lub telepraca. Jest to rodzaj freelancingu, w którym możesz pracować z domu, ale jest bardziej zorganizowany niż freelance, ponieważ pracujesz dla jednej firmy, a twoje zadania są przydzielane przez tę firmę. W tym przypadku możesz nie być w stanie wybrać własnych godzin pracy lub wziąć wolne kiedy tylko chcesz, ponieważ jest to część formalnej umowy z pracodawcą.
  • Samozatrudnienie (po polsku). Jest to w przybliżeniu porównywalne do bycia samozatrudnionym jako indywidualny wykonawca w języku angielskim – zakładasz własną firmę i rejestrujesz się w agencjach rządowych jako jedyny właściciel lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC). Następnie możesz znaleźć klientów, którzy zatrudnią cię na podstawie usług lub towarów, które oferuje twoja firma; może to być projektowanie stron internetowych, budowa domów lub pisanie artykułów online. W Polsce istnieje również możliwość zarejestrowania się jako niezależny przedsiębiorca zamiast jako osoba samozatrudniona, jeśli zamierzasz wykonywać tylko okazjonalne czynności, które nie wymagają regularnego kontaktu z klientami – na przykład opieka nad dziećmi od czasu do czasu po godzinach szkolnych tylko na prośbę rodziców w pobliżu….

Dostępne są również oferty pracy zdalnej na pełny etat, ale nie są one tak powszechne jak praca zdalna na pół etatu.

Można również znaleźć oferty pracy zdalnej na cały etat, jednak ich liczba nie jest tak duża jak w przypadku pracy zdalnej na pół etatu.

Główną rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest to, że nie jest łatwo znaleźć pracę zdalną. Musisz być proaktywny i prawidłowo zarządzać swoim czasem, jeśli chcesz odnieść sukces jako pracownik zdalny. Musisz być w stanie pracować niezależnie, być zmotywowany i być w stanie dobrze komunikować się z innymi za pośrednictwem telefonu lub połączeń wideo.